in

Πήρε αντιβιοτικά και η γλώσσα της έγινε μαύρη και τριχωτή (Photos)

Η γυναίκα έπαθε τροχαίο ατύχημα και έπρεπε να πάρει κάτι αντιβιοτικά ύστερα από την επέμβαση που της έκαναν οι γιατροί στα πόδια. Όμως τα αντιβιοτικά της δημιούργησαν παρενέργειες και συγκεκριμένα η ουσία μινοσικλίνη. Η γλώσσα της άρχισε να βγάζει τρίχες και να γίνεται μαύρη. Η ίδια άρχισε να παραπονιέται πως άλλαξε και η γεύση και η μυρωδιά του στόματος της.

Οι γιατροί της διέκοψαν αμέσως τα αντιβιοτικά και και είπαν στη γυναίκα να πλένει καλά και συνέχεια το στόμα της. Μέσα σε ένα μήνα απέκτησε πάλι μια φυσιολογική γλώσσα.


Το περιστατικό καταγράφηκε στην ιατρική επιθεώρηση New England Journal of Medicine.

Σύμφωνα με τα αρχεία της Mayo Clinic, πρόκειται για ένα περιστατικό παροδικό, το οποίο δημιουργείται από νεκρά κύτταρα που συσσωρεύονται στη γλώσσα, τα οποία μοιάζουν με τρίχες. Συνδέεται επίσης και με την κακή υγιεινή του στόματος. Σύμφωνα με τα ίδια αρχεία κάποια αντιβιοτικά ενδεχομένως να προκαλέσουν αυτή την παρενέργεια.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Written Από Κώστας Σάμαρας

Παθιασμένος αναλυτής αφοσιωμένος κοινωνικός συνθέτης μέσων μαζικής ενημέρωσης. Από μικρός τα έγραφε στα ίντερνετς. Εδώ θα τον δεις να μιλάει για όλα όσα αγαπάει: Lifestyle, Lifehacks Και με πολύ πίκρα για πολιτική. Χωρίς πλάκα!

Αλλοδαποί μαχαιρώνουν και χαρακώνουν Έλληνες – Έχουν αναλάβει την διακίνηση ναρκωτικών – Αυτή την Ελλάδα μας παραδίδουν (ΒΙΝΤΕΟ)

Ετοιμη να εκραγεί η χώρα: Μετανάστες οπλισμένοι με μαχαίρια και σουγιάδες στήνουν φονικές ενέδρες στην Αθήνα – Υπάρχει κράτος;